Investování mladých, aneb boj s demografickou křivkou

Tomáš Jodas, člen analytického týmu

Mnoho mladých lidí si čím dál více uvědomuje, že pokud si chtějí ve stáří zachovat svůj životní standard, případně ho dokonce navýšit, měli by hledat alternativy k běžné penzi. Jednou z nich může být například poměrně konzervativní důchodové spoření, které využívá přibližně 4,2 milionu Čechů. To však dlouhodobě negeneruje moc velké zisky a pokud započítáme inflaci za několik posledních let, je diskutabilní, zda vůbec nějaké. K tomu má spoustu dalších nevýhod a celkově se považuje jako neefektivní výdaj státu, který na něj ročně vydá přes více než 10 miliard korun. Možná proto nová generace tíhne spíše k investování, které v české společnosti pořád není dostatečně zakořeněné. Každým rokem se ale jeho důležitost zdůrazňuje čím dál více. 

Klíčovým faktorem je rozsáhlá popularizace investování a tradingu za poslední roky. Zapříčiňuje to technologický pokrok, který značně zjednodušil samotné obchodování. Důležitou roli hrají i sociální sítě, které jsou často hlavní platformou, kde mladí (18-26 let) narážejí na informace a kde se inspirují. S tím se ovšem nese riziko gamifikace investování, v důsledku které se investoři předhánějí v honbě za vyššími zisky. To může vést k iracionálnímu rozhodování a případně ke ztrátě. Každopádně samotný zájem o investice je nesporně pozitivní. 

Také se zvyšuje počet rizikovějších, tedy i potenciálně výnosnějších aktiv, jako jsou například kryptoměny, které mělo v roce 2022 okolo 12 procent Čechů nebo akcie zahraničních firem se zastoupením okolo 9 procent. Stále však převažují konzervativnější produkty,  jako stavební spoření (30%) nebo už zmíněné penzijní spoření (41%). 

Narozdíl od předešlých generací, které spíše preferovali investování přes svou banku, se noví investoři přiklání k takzvaným online brokerům. Většinou jsou to aplikace, které se vyznačují jednoduchým uživatelským rozhraním. Vyzná se v nich tedy i začátečník. Při výběru brokera hraje roli, zda firma disponuje pobočkou v ČR, jaké nabízí poplatky a jestli má kvalitní zákaznickou podporu. Například Revolut, který za poslední roky raketově vzrostl, zaznamenal minulý rok 44% nárůst nových uživatelů. Momentálně přes něj investuje více než 600 tisíc z nich. Také česká aplikace Portu, která spadá pod investiční banku
Wood & Company, zaznamenala v roce 2023 nárůst o 60 000 nově otevřených účtů
a momentálně spravuje více než 30 miliard korun. Populární jsou i takzvané “affiliate programs”. Ty nabízejí například akcie zdarma za zaslání linku a následnou registraci nového uživatele. Díky tomu si lidé navzájem doporučují brokery a společně se vzdělávají.


Shledávám jako důležité, že investování už dávno není jen stínem filmů typu “Vlk z Wall street”, ale spíše disciplínou vzdělaných a zodpovědných lidí, kteří myslí na svou budoucnost. Důchody do nějaké míry budou vypláceny vždy. Zdá se až politicky neproveditelným, abychom byli svědky opačného případu. Není však složité si zhruba vypočítat, jaký bude nepoměr mezi ekonomicky aktivními lidmi a seniory v penzi za pár desítek let. Můžeme doufat, že stát zavede soubor opatření, která tento problém budou řešit. Bylo by však záhodno mít nějaký plán B. A právě dlouhodobé investování se nabízí na první příčce.